GAZ Group Vladivostok'a elektrikli otobüs tedarik edecek

08.08.2019.
GAZ Group Vladivostok'a elektrikli otobüs tedarik edecek
Vladivostok, 7 Ağustos 2019, - GAZ Grubu, Vladivostok'a iki adet çevre dostu elektrikli otobüs ve bir şarj istasyonu tedarik edecek.

Otobüsler, tamamen boşalmış pillerin 9 ila 20 dakika içinde şarj edilmesini sağlayan ultra hızlı şarj özelliğine sahiptir. Sözleşmeye göre, GAZ Grubu ayrıca bir şarj istasyonu tedarik edecek. Elektrikli otobüslerin Kasım 2019'da gönderilmesi bekleniyor.

GAZ elektrik otobüsü, 85 yolcu taşımak üzere tasarlanmıştır, 30 sandalyeye ve aynı zamanda hareket engelli kişileri barındıracak şekilde donatılmış bir yolcu güvertesine sahiptir. Her elektrikli veriyolu, lityum titanat akülere bağlı iki adet asenkron 125kW motorla çalışmaktadir. Güç aktarma sistemi uluslararası Sıfır Emisyon standardıyla tamamen uyumludur; bu da otobüsün atmosfere tehlikeli madde salmadığı anlamına gelir. Sürüşü konforlu ve güvenli kılmak için, otobüs diz çökme özelliğine (yani otobüs durağına doğru eğilebilir) ve video gözetim ve yangın söndürme sistemlerine sahiptir.

Vladivostok belediye idaresinin talebi üzerine GAZ, özel özelliklere sahip elektrikli otobüsler tedarik edecek. Özellikle, zorlu hava koşulları nedeniyle, ısıtılmış bir ön cam ve bir iklim kontrol sistemine sahip olacaklar. Standart dışı diğer özellikler arasında lastik basıncı sensörleri, USB şarj cihazları, yolcu sayma sistemi, temassız ücret ödemesi için doğrulama vb. bulunuyor.

GAZ, elektrikli otobüsünü Moskova'daki Bauman Devlet Teknik Üniversitesi uzmanlarının desteğiyle tasarladı. Tasarımı Rusya genelinde kentsel ortamda güçlü bir performans kaydına sahip olan LiAZ 5292 ekstra büyük otobüsüne dayanıyor. Ana modeli popüler bir otobüs olan yeni elektrikli otobüs, işletme ve bakım maliyeti açısından taşıyıcılara cazip ekonomik fırsatlar sunuyor.

Vladivostok belediye yönetimindeki nakliye departmanı başkanı Alexander Ivanov, «Çevre dostu olmaları, bu tür araçları satın almanın lehine olan temel argümanlardan biridir. Elektrikli otobüsleri denemeliyiz, çalışmalarını test etmeliyiz ve iyi performans gösterirlerse, elektrikli ulaşım kullanımını genişleteceğiz ”dedi.

GAZ Grubu, bu yeni çevre dostu otobüs türünü tasarlayan ilk Rusya şirketidir. İlk elektrikli otobüs prototipi 2011 yılında toplanırken, tamamen operasyonel konsept otobüsü 2012'de ilk kez kamuoyuna sunuldu. 2017'de, GAZ Grubu, Rusya'da gerçek hayattaki kentsel ortamda bugüne kadarki en uzun elektrikli otobüs testini yaptı. GAZ elektrik otobüsleri Moskova'da 13.500km'den fazla yol seyahat etti ve 25.000'den fazla yolcu taşıdı. 2018 yılında GAZ Grubu, Likino Otobüs Fabrikası'nda seri elektrikli otobüs üretimine başladı ve şu anda dizel ve CNG otobüsleriyle aynı montaj hattında üretilmekteler.

GAZ Grubu, iç otobüs pazarının yaklaşık% 80'ine sahip olan Rusya'nın lider üreticisi ve tedarikçisidir. Model yelpazesinde küçük, orta, büyük ve ekstra büyük otobüsler bulunur.