Gorky Otomobil Fabrikası Mühendislik Okulu 90. Yıldönümünü Kutluyor!

16.07.2019.
Gorky Otomobil Fabrikası Mühendislik Okulu 90. Yıldönümünü Kutluyor!

Nizhny Novgorod, 12 Temmuz 2019 - Gorky Otomobil Fabrikası (GAZ) Birleşik Mühendislik Merkezi (UEC) 90'ıncı yıldönümünü kutluyor. Şirketin tasarım mühendisliği departmanı Temmuz 1929’da, Gorki Otomobil Fabrikası'nın üretime başlamasından üç yıl önce kuruldu. 1929'dan beri GAZ tasarım mühendisleri seri üretime geçmek üzere sekiz nesil kamyon, altı nesil yolcu vagonu ve 300 değişik model ve versiyonunu tasarladı. En yeni UEC projeleri arasında elektrikli ve sürücüsüz araçların yanı sıra farklı yakıt türleri kullanan NEXT LCV ailesi bulunmaktadır.

 

GAZ Birleşik Mühendislik Merkezi, 90. yıldönümünü kutluyor. GAZ tasarım mühendisliği okulu tesisin teknik bir bölümünden Rusya'nın en büyük mühendislik merkezlerinden biri haline geldi.

 

Şirketin mühendisleri tarafından tasarlanan efsanevi GAZ araçları, Rus otomotiv endüstrisinin tarihini ve gelişimini gösteriyor. GAZ araçları, her zaman ülkenin tarihindeki büyük dönemlerin sembolü olmuştur. Sanayinin gelişmesi ve II. Dünya Savaşı sırasında büyük bir fark yaratan 1.5t GAZ-AA kamyonu; 1930'ların Moskova’sı ve efsanevi GAZ M-1; GAZ zırhlı araçlar ve GAZ-61, GAZ-64, GAZ-67 savaşta kullanılan hafif arazi araçları; savaş sonrası dönemi ve Pobeda M-20 ve GAZ-69 arabaları; tarım ve hayvancılık büyüme ve gelişmesi ve ünlü GAZ-51, GAZ-63, GAZ-52, GAZ-53, GAZ-53A ve GAZ-66 kamyonları; Sovyet devleti makine ve Premium ZIM ve Chayka otomobilleri; 1960'lı yılların Çözülme dönemi ve demokratik değişikliklerin sembolü olan GAZ-21 Volga; 80’ler ve dizel yakıtlı GAZ-4301, GAZ-6008 ve GAZ-3306 araçları; Rusya’nın tarih ve gelişmesinde dönüm noktası olan 1990'lı yıllar ve ülkede pazar ekonomisini başlatan, KOBİ'lerin gelişmesine ivme kazandıran ve halen Rus LCV pazarında lider olan 1.5t’lık yeni GAZelle.

 

GAZ araçları Karakum çölünü ilk kez fetheden, Baykal bölgesinde neredeyse yaklaşılmaz bataklıklardan geçen, Kuzey Kutbu yakınındaki Yakutistan'da aşırı soğukla test edilen, Sovyetlerin Güney Kutbu'na seferi ve kuşatılmış Leningrad şehrine giden Yaşam Yolunda kullanılan başlıca araçlardı.

 

Bir otomotiv mühendisi olan Vladimir Tsipulin, GAZ Mühendislik merkezinin kurucu babasıydı. Şirketin ilk tasarım mühendislik merkezini yönetti. Kasa tasarımı, motorlar, gövdeler, için bir dizi mühendislik departmanları, bir deney laboratuvarı, bir çeviri ofisi, bir fotokopi odası, deneysel bir atölye ve bir teknik kütüphane kurdu,

1933 yılında Andrey Lipgart, GAZ'ın Baş Tasarım Mühendisi olarak atandı.

Şirketin mühendislik okulu ve güçlü tasarım ve deneysel mühendislik sistemine damgasını vurdu.

 

Mühendislik Merkezinin diğer başkanları arasında Alexander Prosvirnin, Igor Mukhin ve Yury Kudryavtsev vardır. Bugün UEC’in lideri, Valdai, BUSINESS ve NEXT Otomotiv'in tasarım mühendisliği projelerinin proje yöneticisi olan Vladimir Chetverikov’dur.

 

Bugünün GAZ araçları, küresel otomotiv endüstrisinin en iyi uygulamalarına dayanmaktadır. GAZ mühendislerinin en iyi gelenek ve uzmanlıkları

ürün tasarımı ve mühendisliği için en son teknolojilerle birleştirilmiştir. Yüksek

performans bilgisayar merkezi, test alanı, prototip ve testler için son teknoloji ekipman – tüm bunlar yeni müşteri odaklı modelleri tasarlamayı mümkün kılıyor.

 

GAZelle, Sobol, GAZon ve Sadko platformlarına dayanan 300'ün üzerinde özel araç olup, bunlar KOBİ, toplu taşıma, kırsal alanlar, okullar hastaneler, inşaat ve yardımcı hizmetler ve sosyal ulaşım için kullanılmaktadır.

 

En yeni UEC ürünleri, sınıfının en düşük sahip olma maliyeti, yüksek işlevsellik, konfor, güvenlik ve güvenilirlik ve en yeni teknik çözümleri bir araya getiren NEXT LCV ve MCV ailesidir,

 

Satış başladıktan bir yıl sonra GAZelle NEXT Rusya'da bir numaralı LCV oldu. UEC mühendisleri daha fazla işlevsellik ve kargo kapasitesi olan yeni ürünler üzerinde çalışıyorlar; yüksek çevre standartlarına sahip araçlar, elektrikli araçlar, akıllı servisli araçlar ve sürücü destek sistemleri gibi yenilikçi ürünler geliştiriyorlar.

 

Rusya’nın önde gelen üniversiteleri ile ortaklıkları geliştirmek için AR-GE girişimi ve projelerini desteklemek üzere sunulan bir sistem bulunmaktadır. Burası bir yetenek fabrikası olarak genç mühendislerin profesyonel gelişimi için yenilikçi bir ortam sunar.

 

Derecelerini aldıktan sonra en yetenekli öğrencilerden bazıları kariyerlerine UEC'de başlar. UEC 250'den fazla genç araştırmacı, profesör ve öğrenci için bir platformdur. Nizhny Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi ve Moskova Devlet Teknik Üniversitesi ile ortaklıklar oldukça başarılı olmuştur. Moskova rotalarında ve sürücüsüz araçlarda düzenli olarak çalıştırılan elektrikli otobüslerde kullanılanlar da olmak üzere gerçek projeler sunmuşlardır.

 

Vladimir Chetverikov, Genel Müdür, UEC:

-       Bugün ne için savaşıyoruz? Geleceğimiz için - mühendislerimiz ve yeni ürünlerimiz için. Ben tasarım ve mühendislik departmanın bir şirketin itici gücü olduğuna inanıyorum. NEXT araçlarının gelişimini bizim fikir ve çözümlerimize dayalı olarak daha da güçlendirebilen mühendisleri teşvik etmeye çalışıyoruz. Bu bizi güçlü ve bağımsız bir oyuncu yapan katma değerimiz ve entelektüel mülkümüzdür.

 

Medya İletişim

Natalia Anisimova

AnisimovaNV@gaz.ru

Maria Kuznetsova

KuznetsovaMVL@gaz.ru

+7 (831) 299-09-90